Супутниковий знімок 3 січня 1974 року

Зроблю паузу в розміщенні аерозйомки Люфтваффе і приділю увагу розділу з американською шпигунською супутниковою зйомкою 60-х – 70-х, тим більше у мене з’явився новий матеріал, що раніше не публікувався. Нагадаю, цей розділ має вже знімок 4 жовтня 1965 року та 18 квітня 1962 року – тепер сюди додадуться ще кілька супутникових знімків, в тому числі знімок 3 січня 1974 року.

Почнемо з супутникового знімка, датованого 3 січня 1974 року, який буквально кілька днів тому прийшов з архівів Департаменту геологічної розвідки США. Його придбання стало можливим завдяки користувачам OldMaps, які зробили пожертви на розвиток проекту. Знімок дуже масштабний, займає територію від Полтави до Енергодара з півночі на південь і від Жовтих Вод до Дніпра із заходу на схід:

Зовнішній вигляд знімка:

Обробити і прив’язати такий великий файл технічно дуже складно і в принципі безглуздо, набагато зручніше порізати його на частини і прив’язати окремо по локаціях – що, власне, я і зробив. Три великі фрагменти знімка я розмістив на сайті в трьох локаціях:

 • велику зону з містами Дніпро, Підгородне, частково Новомосковськ та Кам’янське;
 • Нікополь, Марганець та Енергодар;
 • Кривий ріг – нова локація на сайті, куди увійшли також Жовті Води і місто Апостолове з Зеленодольськом.

Візуалізую ці частини знімка на площині:

Про всі локації я коротко розкажу нижче. До речі, якщо комусь потрібні інші локації з фіолетовї зони, напишіть в коментарях, я відріжу.

Дніпро, Новомосковськ, Кам’янське

Через те, що знімок дуже масштабний, він не може похвалитися великою деталізацією, як той же прив’язаний знімок 1965 року. Ця серія знімалася зовсім іншою місією, зовсім для інших цілей і ми зможемо розглянути на ньому тільки загальні контури місцевості. Погана деталізація це, звичайно, дуже суттєвий мінус, але це єдиний можливий варіант. Саме тому я обмежив максимальний рівень зуму при перегляді знімка до 15. Дуже пощастило, що зйомка велася у першій половині дня – це дало контрастні тіні від високих будівель, що хоч якось збільшило деталізацію. У сімдесятих роках Дніпропетровськ стрімко розростався і на знімку 1974 року саме видно будівництво нових районів – Перемога, Тополя, Червоний камінь, район Калинової. Подивіться наприклад, як намивають Набережну Перемоги, косу воднолижного стадіону і як ця місцевість виглядала у порівнянні із сучасним супутниковим знімком (рухайте “повзунок” у центрі фотографії):

Додам, що існує легендарна фотографія Едуарда Чубарова 1973 року, де він пролітає над насипом Перемоги:

У цей час тільки починає забудовуватися територія майбутніх масивів Червоний камінь, Покровський і Парус:

Також дуже пощастило (якщо можна так висловитися), що дим з труб працючої на повну потужність Придніпровської ТЕС прямував в сторону аеропорту, де в той час, як і зараз, були в основному поля і приватний сектор. Якби він був направлений в сторону споруджуваної Перемоги, тоді у нас не було б шансів розглянути такий рідкісний вигляд будівництва масиву:

Місто Кам’янське сильно затягнуте димом. Велику частину міста, на жаль, не видно:

Перейти до перегляду шару

Нікополь, Марганець, Енергодар

Нагадаю, сайт розширює свою географію і вже має чотири локації. Навігація між локаціями знаходиться у меню сайту:

Це вже четвертий шар в локації Нікополя, який охоплює три великих міста. У 1974 році Нікополь вже отримує сучасні риси, будується Запорізька АЕС:

Перейти до перегляду шару

Кривий Ріг, Жовті Води, Апостолове

Перший шар нової локації на сайті. У майбутньому є ідеї прив’язати ще кілька військових аерознімків 40-х років. Фрагмент супутникового знімка 1974 року охоплює дуже велику територію, включаючи майже весь Кривий Ріг, повністю Жовті Води і Апостолове, поруч з яким знаходиться місто Зеленодольськ. Це місто енергетиків, робітників найбільшої у Європі ТЕС – Криворізької. Власне і диміла ця ТЕС тоді, напевно, більше всіх в Європі:

У самому Кривому Розі з екологією, здається, теж було важко. На знімку видно, швидше за все, гірничо-збагачувальні комбінати, які теж працювали на повну потужність:

В районі Кривого Рогу, не зважаючи на малу деталізацію знімка, можна побачити багато цікавого.

Перейти до перегляду знімка

Підтримка проекту: DONATE

6 коментарів до “Супутниковий знімок 3 січня 1974 року

 1. Александр

  Добрый день, интересен снимок Софиевского района, его как раз посредине обрезали )

    Цитувати

 2. Артем Костюк Автор публікації

  Александр:
  Добрый день, интересен снимок Софиевского района, его как раз посредине обрезали )

  Вот только что Александр Домбровский выложил, тоже Софиевский район

  https://www.shukach.com/sites/default/files/petrovka_katerino-natalovka_neperemozhnoe_vladimirovkasofievskiy_r-n_dnepropetrovskaya_obl._18_dekabrya_1943.jpg

    Цитувати

 3. Сергей

  Здравствуйте. Интересует снимок в районе устья Ворсклы, в радиусе 15км вокруг села Орлик. Заранее спасибо.

    Цитувати

 4. Артем Костюк Автор публікації

  Сергей:
  Здравствуйте. Интересует снимок в районе устья Ворсклы, в радиусе 15км вокруг села Орлик. Заранее спасибо.

  https://dropmefiles.com/cKPwL – 3 січня 1974 року. Також тут є знімок 12.6.75, там селище не попало, але поруч

    Цитувати

 5. Олег

  От Вольногорска на север до р.Днепр интересна сторона.

    Цитувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *