У відповідній локації, за ініціативи співавтора проекту Сергія Чигвінцева, було проведено роботу по розширенню існуючого історичного шару 1943-11-06 з покриттям територій вздовж русла Дніпра від селища Волоське, що в десяти кілометрах від м. Дніпро і до селища Привітне, в десяти кілометрах від м. Запоріжжя:
Найбільша інформаційна цінність цього шару в тому, що зйомка проводилася вже після руйнування ДніпроГес і рівень водосховища впав, відкривши всі артефакти, які були затоплені у 1932 році: острови, пороги, суднохідні канали.
Сергій Чигвінцев надав для цього оновлення п’ять аерофотознімків з власної колекції, таким чином прив’язана серія наразі складається з шести файлів. У планах на кошти фонду проекту OldMaps планується придбати в архіві ще декілька файлів, щоб розширити покриття, поєднавши міста Дніпро і Запоріжжя по руслу ріки. Якщо у користувачів є бажання і можливість, можете також прийняти участь у поповнені фонду (банка Монобанку).
Через великий кут зйомки знімки при прив’язці деформувалися у трапецеїдальну форму, тому у деяких малоінформативних місцях можуть бути невеликі похибки (хоча проведено велику роботу по їх мінімізації).
Зробимо огляд оновленого шару. Перехід до інтерактивного перегляду знімків по клику на зображення.
Мабуть, найвідоміше місце на знімках це район селища Микільське-на-Дніпрі, де знаходиться легендарний порог Ненаситець. Через низький рівень води, окрім порогів, видно суднохідні канали – як старі, ще часів Катерини, так і нові, побудовані у середині XIX століття:
Цікаво подивитись фотографії цих об’єктів, наприклад перший канал, імені Катерини:
Точне місце зйомки:
Новий “Ненаситецький канал”, побудований в районі сучасного фарватеру:
Світлини Дніпровських порогів ви можете побачити в книзі Дмитра Яворницького “Дніпрові пороги”.
Ці знімки також можна порівняти з відомою Картою військових топографів 1853 року:
Поруч майже повністю затоплений сьогодні острів Козлов і Тягінська забора:
Порог Звонецький і суднохідний канал:
Сурський, Лоханський пороги і затоплений острів Сурський біля селища Волоського:
Нижче за течією ледве видно острів Дубовий. Мабуть рівень води був вище ніж до побудови ДніпроГес, тому острів з’явився не повністю:
Так і є: рівень 6 листопада 1943 року був все ж таки вище, тому що з’явилися навіть не всі пороги:
Острів Таволжанський:
Зниклі села:
Багато де видно сліди попередньої війни на полях:
Перехід до перегляду шару 1944-11-06
Буду вдячний за підтримку проекту. Це не тільки OldMaps і придбання нових матеріалів, а також підтримка інших моїх проектів. Банка Монобанку, Patreon, Buy Me a Coffee, PayPal – для зручності я створив кілька способів. Також ви можете допомогти матеріалами, які підійдуть по формату для проекту.
Дякую, що користуєтесь, дякую, що підтримуєте. Але в першу чергу підтримайте ЗСУ.
Вітаю Арті.
Ще з цікавого , що можливо побачити на цьому знімку , це залишки первинного місця знаходження села Воронівка( також фігуруючого на мапах різних часів ,як (Д.Вороная—С.Вороне) , яке було відселене під час будівництва ДніпроГесу вище за схилом . Можливо побачити, як пролягали вулиці та межі ділянок.
Залишки протитанкового рову часів Другої світової можливо і дотепер побачити на місцевості.
[url=https://ibb.co/GP1TgTG][img]https://i.ibb.co/q145b5h/A370-F222-AFBF-43-E7-805-B-0-F58-EEF3-CC61.jpg[/img][/url]
[url=https://ibb.co/KmKxGzR][img]https://i.ibb.co/52Kh9xt/2490-E79-B-0-C18-4-B3-E-8127-256-C6-FA542-EB.jpg[/img][/url]
TurboЦитувати